Proč kandiduji za TOP 09
když jsem předsedou LES

Do Senátu se volí většinovým volebním systémem. Vyhrává jen jeden či jedna. Proto je rozumné síly spojovat, nikoli je štěpit. TOP 09 si osvojila moji kandidaturu do Senátu nezávisle na tom, že jsem předsedou Liberálně ekologické strany. Vážím si tohoto postoje. S TOP 09 mne spojuje nejen to, že jsem v roce 2007 přivedl  Karla Schwarzenberga do vlády na post ministra zahraničí, ale především společný důraz na principiální obhajobu lidských práv, společný zásadový postoj k Rusku, důraz na pokračování polistopadové zahraniční politiky ve vztahu k Číně a Tibetu, orientace země na Západ a odmítání relativizace zla a zločinů komunismu. Jsem rád, že budu moci využít zázemí jejího senátorského klubu, k němuž mám názorově blíže než k ostatním klubům. Vedení obou stran spolupráci podpořilo, proto kandiduji za TOP 09 s podporou LES. Věřím ve společný úspěch!

Kdo je Martin Bursík?

Martin Bursík (1959) je ekolog, politik, bývalý místopředseda vlády (2007-9) a ministr životního prostředí (1998 a 2007-9), předseda Liberálně ekologické strany, laureát ceny Josefa Vavrouška Nadace Charty77 a Nadace Partnerství. Věnuje se ochraně životního prostředí a lidských práv. Dlouhodobě kritizuje porušování lidských práv v Tibetu a Číně, je spoluautorem iniciativy „Češi Tibet podporují“. Prosazuje principiální postoj proti Rusku a zavedení tvrdých politických a ekonomických sankcí.

Martin vystudoval obor ochrana životního prostředí na Přírodovědecké fakultě University Karlovy v Praze v r. 1984. V roce 2007 nominoval – z pozice předsedy koaliční strany – Karla Schwarzenberga do vlády jako ministra zahraničních věcí. Během českého předsednictví Evropské rady v první polovině roku 2009 zastupoval EU při mezinárodním vyjednávání o klimatické dohodě se zástupci hlavních světových ekonomik USA, Číny, Indie, Kanady, Japonska, Ruska, Austrálie a dalších států. Je autorem programu „Zelená úsporám“, který poskytl domácnostem 21 miliard korun (získaných prodejem emisních povolenek Japonsku, Španělsku, Rakousku a Světové bance) na zateplení domů a instalaci ekologického vytápění obnovitelnými zdroji tepla.

Pracoval jako konzultant v oblasti životní prostředí a energetika. Absolvoval bezpočet přednášek na mezinárodních univerzitách a kongresech. Dlouhodobě přednášel na New York University Prague a na České zemědělské univerzitě v Praze.

Kandiduje za TOP 09 s podporou Liberálně ekologické strany. Volební obvod 27 zahrnuje Staré Město, Nové Město, Malou Stranu, Hradčany, Střešovice, Bubeneč, Letnou, Holešovice, Tróju, Suchdol a Sedlec.

Má tři dcery. Rád si vyrazí do přírody. Je členem České ornitologické společnosti a Společnosti pro udržitelný život. V minulosti se věnoval horolezectví.